სსიპ აკაკი კივილაძის
სახელობის თბილისის
მე-8 საჯარო სკოლის
IIIბ კლასის დამრიგებლის: ლალი პაპოშვილის
სამუშაო გეგმა
N
|
განსახორციელებელი აქტივობები
|
მიზანი
|
შესრულების დრო
|
შენიშვნა
|
1.
|
საორგანიზაციო საკითხები:
ა) სახელმძღვანელოების
გაცემა;
ბ) მოსწავლეთა მონაცემთა ბაზის დაზუსტება;
გ) პირადი საქმეების მოწესრიგება;
დ) სასკოლო ჟურნალის მოწესრიგება.
|
სასწავლო პროცესისათვის მზადება.
|
სექტემბერი
|
|
2
|
მშობელთა კრებებზე განსახილველი საკითხები:
ა) მშობელთათვის ახალი ესგ – ით გათვალისწინებული საკითხების, სიახლეების გაცნობა.
ბ) მიმდინარე, შემაჯამებელი, სემესტრული შეფასებების გაცნობა.
გ) საკლასო ნამუშევრების ჩვენება.
ვ) პრევენციული საუბრები მოსწავლეთა დისციპლინურ
გადაცდომაზე.
|
მშობელთა ჩართვა სასკოლო ცხოვრებაში მოსწავლეთა აკადემიური მოსწრების ამაღლების მიზნით.
|
თვეში ერთხელ
|
|
3
|
აკადემიურად ჩამორჩენილი მოსწავლეების დახმარება.
|
აკადემიური მოსწრების ამაღლება.
|
საჭიროებისამებრ
|
|
4
|
სხვა საგნის პედაგოგების გაკვეთილებზე დასწრება.
|
მოსწავლეთა ქცევასა და აკადემიურ მოსწრებაზე
დაკვირვება
|
წლის განმავლობაში
|
|
5
|
მოსწავლეთა აქტიურად ჩართვა სასკოლო და საკლასო ღონისძიებებში:
ა) კონკურსებში მონაწილეობა
(კალიგრაფიის, მხატვრული კითხვის...)
ბ) ლიტერატურული
დილა:
,, ჩემი შემოდგომა “
გ) საშობაო კარნავალის მოწყობა;
დ) მოზარდმაყურებელთა თეატრალურ წარმოდგენებზე დასწრება;
ე)ლიტერატურული კომპოზიცია ,, გაზაფხულს ია
ამოდის...“
ვ) სპორტულ ღონისძიებებში მონაწილეობის მიღება;
ზ) საზეიმო/ღია
გაკვეთილი - მიძღვნილი ქართული ენისადმი.
|
მოსწავლეებში სწავლისა
და სასკოლო ცხოვრების მოტივაციის ამაღლება
|
წლის განმავლობაში
ოქტომბრის დასაწყისი
დეკემბერი
მთელი წლის განმავლობაში 3-ჯერ
მარტი
მთელი წლის განმავლობაში
აპრილი
|
|
6
|
ექსკურსია
|
,
|
მაისი
|
სადამრიგებლო საათის თემები
II კლასი
მასწავლებელი: ლალი პაპოშვილი
2017 – 2018 სასწავლო წელი
მიმართულება---პიროვნული
და მორალური განვითარება
N
|
განსახილველი თემები
|
შეხვედრების
რაოდენობა
|
შენიშვნა
|
1
|
ჩვენ
მეორე კლასში ვართ. ვიცით წერა, კითხვა,ანგარიში ზაფხულის შთაბეჭდილებები
|
1 შეხვედრა
|
|
2
|
საკლასო
წესების შემუშავება. რომელი წესების დაცვა გვეხმარება სწავლაში?
|
1 შეხვედრა
|
თემას
დამრიგებელი მუდამ უბრუნდება. მოსწავლეებთან საუბრისას შესაძლებელია შეფასდეს, რამდენად
კარგად იცავენ ბავშვები წესებს. საევე აღირიცხოს, როდის იცავენ და როდის არღვევენ
ისინი ამ წესებს, რასაც საბოლოოდ მოსწავლეთა წახალისება მოჰყ-ვება.
|
3
|
ემოციები,რომლებიც
თან ახლავს სხვადასხვა საქმიანო- ბას(საკონტროლო წერას, გამო კითხვას,ფეხბურთის თამაშს)
|
1 შეხვედრა
|
თემაზე
საუბარი შესაძლებელია ფსიქოლოგთან ერთად.
|
4
|
თვისებები
რომელთა გამოც ვირჩევთ მეგობარს; ადამია-ნური თვისებები,რომლებიც ხელს გვიშლის სწავლასა
და მეგობრობაში.
|
1შეხვედრა
|
თემაზე
საუბარი შესაძლებელია ფსიქოლოგთან ერთად.
|
5
|
იდეალური მეგობრისა და მოსწავლის
პორტრეტი (მოსწავლის შემთხვევაში მნიშვნელოვანია აქცენტი მონდომებასა და შრომისმოყ-ვარეიბაზე
და არა თანდაყო-ლილ თვისებებზე) როგორი ვარ
მე? ავტოპორტრეტი თვისებებით.
|
1 შეხვედრა
|
|
6
|
მეგობრობა,მეგობრობის უნარი.
|
1 შეხვედრა
|
|
7
|
ადამიანებს შორის მსგავსება და განსხვავება.
სამყარო, სადაც ყველა ერთმანეთს ჰგავს. დადებითი და უარყო- ფითი მხარეები.
|
1 შეხვედრა
|
|
8
|
როგორ ვეხმარებით სხვებს? ჩვენ როგორ
გვეხმარებიან?
|
1 შეხვედრა
|
|
9
|
მეორე კლასელის სირთულე-ები სკოლაში: ზოგისთვის რთულია გაკვეთილზე
წყნარად ჯდომა. ზოგისთვის- კარნახით წერა.
|
1 შეხვედრა
|
|
10
|
მეორეკლასელის შესაძლებლობები
|
1შეხვედრა
|
|
11
|
სირთულეების დაძლევის გზებზე ფიქრი,
სტრარეგიე-ბის შემუშავება,კონფლიქტე-ბის მოგვარება.უთანხმოების გამომწვევი მიზეზები.
|
1 შეხვედრა
|
თემაზე საუბარი შესაძლებელია ფსიქოლოგთან
ერთად.
|
12
|
სახლში ან მეგობრებთან წამო ჭრილი
სირთულეები: ტყუილები,ნივთების დაუკი-თხავად აღება, მოუთმენლობა სიფიცხე.
|
1 შეხვედრა
|
|
13
|
ქცევის წესები,ეტიკეტი: დაბადების
დღისთვის საჩუქ- რის შერჩევა,გადაცემა,ან საჩუ ქრის მიღება; სუფრაზე,თეატ-რსა თუ
კინოში ქცევის წესები
|
1 შეხვედრა
|
მიმრთულება
გარემისდაცვითი კულტურა
და ცხოვრების ჯანსაღი წესი
1
|
გარემოს სისუფთავეზე ზრუნვა.(კლასის,
ქუჩის, ეზოს მოფრთხილება)ხეების მოვლა
|
1 შეხვედრა
|
თემას ეხებიან ბუნებისმეტყვე- ლების
გაკვეთილზეც,ამიტომ შესაძლებელია აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით დამრიგებელმა მოაწყოს
ვიქტორინა, გამოფენა, ან პროექტი.
|
2
|
საკუთარი ჯანმრთელობა, როგორც ფასეულობა.ფიზიკუ
რი და სულიერი სიჯანსაღე.
|
1 შეხვედრა
|
|
3
|
დღის რეჟიმი, დასვენებისა და სასწავლო
პროცესის დროს განსხვავებული საქმია-ნობები,მათი დაგეგმვის აუცი ლებლობა.
|
1 შეხვედრა
|
თემას მოსწავლეები სხვადასხვა გაკვეთილებზეც
ეხებიან. ამიტომ მსგავს საკითხებზე საუბარი შესაძლებელია ექსკურ სიის დროს, საგნის
პედაგოგთან ერთად.
|
4
|
ჯანსაღი ცხოვრების წესი, სპორტი,სასარგებლო
პროდუქტები, დროულად დაძინება. კომპიუტერის გამო ყენებისა და ტელევიზორის ყურების
რეგლამენტი.
|
1 შეხვედრა
|
|
5
|
კომპიუტერის გამოყენებისა და ტელევიზორის
ყურების რეგლამენტი.
|
1 შეხვედრა
|
მიმართულება
უსაფრთხოება და მოქალაქეობრივ-პატრიოტული
ცნობიერება
1
|
საფრთხე შინ და გარეთ. საყოფაცხოვრებო
ტექნიკის დაუკითხავად გამოყენება. შესვენების დროს კიბეებზე სირბილი.
|
1 შეხვედრა
|
|
2
|
მშობლების, მეგობრების მისამართის
ცოდნის აუცილებლობა, ქუჩაში მოძრაობისა და ტრანსპორტით სარგებლობის წესები.
|
1 შეხვედრა
|
|
3
|
ისტორიული და კულტურული მნიშვნელობის
მქონე ადგილები, ძეგლები, მოვლენები.
|
2 შეხვედრა
|
თემას მოსწავლეები სხვადასხვა გაკვეთილებზეც
ეხრბიან. მსგავს საკითხებზე საუბარი შესაძლებელია ექსკურსიის დროს პედაგოგებთან ერთად.
|
4
|
ქალაქის, სოფლის გამოჩენილი ადამიანები.
|
2 შეხვედრა
|
მიმართულება
თვალსაწიერის გაფართოება
1
|
არდადეგებზე შეძენილი ცოდნა. წაკითხული
წიგნები.
|
2 შეხვედრა
|
|
კითხვის საათი
1
|
წიგნიერების კომპეტენციის გაძლიერება
|
კითხვის საათი ორიენტირებული იქნება
კითხვის ტექნიკის გაძლიერებაზე
|
კ ი თ ხ ვ ი ს
ს ა ა თ ი
II კლასი
კლასის ხელმძღვანელი: ლალი პაპოშვილი
კითხვის საათი ორიენტირებული
იქნება წიგნიერების კომპეტენციის გაძლიერებაზე
შემდეგი აქტივობებით:
1.
კითხვის
ტექნიკის გაძლიერება;
2.
წაკითხულის გადმოცემა, განხილვა-გააზრება;
3. ანალიზის, მსჯელობის, პრეზენტაციის და შემოქმედებითი
უნარების განვითარება;
კითხვის საათის მიზნები:
წიგნიერების განვითარების ძირითადი
ასპექტები:
1.
ზეპირი მეტყველება;
2.
წიგნისა
და ტექსტის მახასიათებლების ცოდნა;
3.
ფონტიკური ცოდნა/ანბანის ცოდნა/
4.
ლექსიკური
ცოდნა/სიტყვების ცოდნა/
5.
მთლიანი
სიტყვის ამოცნობა;
6.
გამართული
კითხვა /უშეცდომოდ, სათანადო სიჩქარით,
გამომეტყველებით/
7.
გაგება/გააზრება მნიშვნელობის კონსტრუირება;
კითხვის სწავლების
ჩარჩო
კითხვის
3 საფეხური
საფეხური
|
მკითხველის
ქმედება
|
შედეგი
|
1. კითხვის დაწყებამდე
|
●განსზღვრავს
მოცე-მულიტექსტის წაკითხვის მიზანს.
●
სვამს შეკითხვებს
(შინაარსი,სტრუქტურა,
ავტორის
პოზიცია და
ა.შ)
●
აყალიბებს ვარაუდებს
ტექსტის
გარშემო.
●
ააქტიურებს არსებულ
ცოდნასთემისირგვლივ.
●
მიმოიხილავს ტექს-
ტის
ელემენტებს.
|
●გარკვეულია
წაკითხვის მიზანი;
●აღძრულია
კითხვის მოტივაცია;
●გააქტიურებულია
არსებული
ცოდნა;
●განსაზღვრულია
ტექსტის
ტიპი;
●შერჩეულია
კითხვის სტრატეგია;
|
2.
კითხვის
პროცესი
3.წაკითხვის
შემდეგ
|
●სვამს
შეკითხვებს;
●
შეაჯამებს წაკითხულ მონაკვეთებს;
●
ქმნის ვიზუალურ მენტა-ლურ სურათებს;
●ამყარებს
სამი სახის კავში-რებს;
●მოიძიებს
ინფორმაციებს
ბუნდოვანი
მონაკვეთების
/სიტყვების გაგების მიზ-ნით;
●აყალიბებს
ახალ ვარაუდ-ებს;
●მონიტორინგს
უწევს გაგე-ბის პროცესს;
●გამოაქვს
დასკვნები;
●სვამს
შემაჯამებელ შეკითხვებს;
●გადაამოწმებს
გაგების
ეფექტურობას;
●
აყალიბებს საკუთარ პო-ზიციას;
|
●მენტალური სურათები ● ვარაუდები;
● კავშირები;
● დასკვნები;
● დასკვნები;
●პოზიცია;
|
გამოსაყენებელი
მეთოდები
მეთოდი
|
სამიზნე
უნარები კითხვის ასპექტის მიხედვით
|
საგნები
|
ტექსტის
ტიპები
|
შენიშვნა
|
ორიენტირებული
კითხვა
|
გაგება
|
ნებისმიერი
|
თხრობითი
ინფორმაციული
|
|
მკითხველთა
თეატრი
|
გამართული
კითხვა,გაგება
|
ქართული
|
თხრობითი
ლექსი
|
|
დაფიქრდი
დაწყვილდი
გაუზიარე
|
გაგება,
ლექს-იკური მარაგი
|
ნებისმიერი
|
ნებისმიერი
|
|
მნიშვნელოვანი
სიტყვები
ურთიერთსწავლება
|
ლექსიკური
მარაგი, გაგება
გაგება,
ლექსიკური მარაგი
|
ნებისმიერი
ნებისმიერი
|
ინფორმაციული
თხრობითი
ინფორმაციული
თხრობითი
|
კითხვის საათის
თემატური გეგმა
II კლასი მასწავლებელი: ლალი
პაპოშვილი
I სემესტრი 2017-2018 სასწ.
წელი
N
|
თემა
|
მიზანი
|
მეთოდი
|
განხორციელების დრო
|
შედეგი
|
შენიშვნა
|
1.
2.
|
,,ჩემო კარგო ქვეყანავ’’
ქ.ხაჩიაშვილის
ჩვენი საუნჯე
,,წიგნი’’
|
შეძლოს: წაკითხულის გაგება
გააზრება,
ანალიზი.
ლექსის მხატვრულად კითხვა.
|
ორიენტირებული კითხვა
აქტივობა:
ვმვ __ (ვიცი, მინდა ვიცოდე, ვისწავლე)
|
1სთ
21 სექტემბერი
1სთ
28 სექტემბერი
|
გაიგეს ლექსის შინაარსი.
დასვეს შეკითხვები ტექსტის უკეთ
გასაანალიზებლ ად.
|
|
3.
|
,,მოლოდინა’’
ვლ.ასლამაზიშვილის
|
გამოთქვას ვარაუდი, გაამყაროს არგუმენტებით.
დაახასიათოს ნაწარმოების გმირი და შეაფასოს მისი საქციელი.
|
ორიენტირებული კითხვა: წერითი აქტივობა__
,,გმირის რუკა“
|
1სთ
5 ოქტომბერი
|
დაახასიათეს გმირები, გაამყარეს
არგუმენტებით. შეაფასეს მათი საქციელი.
|
|
4.
|
,,ყოჩაღი ლალი’’
ვ.კახაძის
|
ხმამაღლა განიხილოს და თამამად ისაუბროს
საკუთარ იდეასა და შეხედულებებზე.
|
დაფიქრდი-დაწყვილდი-გაუზიარე
|
1სთ
12 ოქტომბერი
|
|
|
5.
|
,,რთველი’’
კ.გოგიაშვილის
|
შეძლოს მხატვრული ტექსის შინაარსის
გაგრძელება.
|
ორიენტირებული კითხვა:
აქტივობა: გააგრძელე მოთხრობა, გამოთქვი
ვარაუდი.
|
1სთ
19 ოქტომბერი
|
|
|
6.
7.
8.
9
10.
11.
12.
13.
14.
|
’’როგორ გახდა გულაბი მეწლეულე“
შ.ასანიშვილის
,,ტყეში’’
ნ.ნაკაშიძის
,,სიხარულის წყარო’’
მირიანაშვილის
’’ზაზა და ზიზი’’
,,ძუნწი და ექიმი“
ვარდოსანიძის
,,ზამთრისპირი“
რ .ინანიშვილის
,,ბაქიბუქა ზამთარი და პატარა წყარო’’
ვლ.ასლამაზიშვილის’’
,,კახას შუშხუნები“
ნ.ნოსოვის მიხედვით
,,კოჭლი კაცი’’
ი.გოგებაშვილის
|
●განსაზღვრავს
მოცემულიტექსტის წაკითხვის მიზანს.
●
სვამს შეკითხვებს
(შინაარსი,სტრუქტურა,ავტორის
პოზიცია და
ა.შ)
●
აყალიბებს ვარაუდებს
ტექსტის
გარშემო.
●
ააქტიურებს არსებულ ცოდნას თემის ირგვლივ.
●
მიმოიხილავს ტექსტის ელემენტებს
● შეაჯამებს წაკითხულ მონაკვეთებს;
●
ქმნის ვიზუალურ მენტალურ სურათებს;
●გამოაქვს
დასკვნები;
●სვამს
შემაჯამებელ შეკითხვებს;
ბუნების
სეზონურ ცვლილებასთან დაკავშირებით.
●
აყალიბებს საკუთარ პო-ზიციას;
წაკითხულის გაგება
გააზრება,
ანალიზი.
●
აყალიბებს საკუთარ პო-ზიციას;
●გამოაქვს
დასკვნები;
●სვამს
შემაჯამებელ შეკითხვებს;
|
ორიენტირებული კითხვა
აქტივობა__
,,ვარაუდების
სქემა“
აქტივობა__
ვმვ __ (ვიცი, მინდა ვიცოდე, ვისწავლე)
წერითი
აქტივობა__
გმირის რუკა
მკითხველთა თეატრი
აქტივობა__
როლური კითხვა
დაფიქრდი-დაწყვილდი-გაუზიარე
აქტივობა
გმირის რუკა
აქტივობა
გმირის რუკა
|
1 სთ
2 6 ოქტომბერი
1სთ
2 ნოემბერი
1სთ
9 ნოემბერი
1სთ
16 ნოემბერი
1 სთ
30 ნოემბერი
1სთ
7 დეკემბერი
1სთ
14 დეკემბერი
1 სთ
21 დეკემბერი
1სთ
28 დეკემბერი
|
|
|
მკითხველის ქმედება
კითხვის დაწყებამდე
განსაზღვრავს
მოცემული ტექსტის წაკითხვის მიზანს;
სვამს შეკითხვებს ; აყალიბებს ვარაუდებს ტექსტის ირგვლივ.
კითხვის პროცესი
შეაჯამებს წაკითხულ მონაკვეთებს; ქმნის ვიზუალურ მენტალურ სურათებს; ამყარებს სამი სახის კავშირებს;
მოიძიებს ინფორმაციებს ბუნდოვანი მონაკვეთების გაგების მიზნით; მონიტორინგს
უწევს გაგების
პროცესს.
წაკითხვის შემდეგ
გამოაქვს დასკვნები;სვამს
შემაჯამებელშეკითხვებს;გადაამოწმებს გაგების
ეფექტურობას;აყალიბებს საკუთარ პოზიციას.
Комментариев нет:
Отправить комментарий